چرا نور لامپ ها بعد از مدتی کم می شود؟

لامپ های مختلف به دلایل متنوعی دچار افت نور می گردند در لامپ های رشته ای (تنگستنی) و هالوژن فیلامنت لامپ در دمای بالا با جدا شدن اتمها و نوعی تبخیر مواجه می شود و این اتمهای تنگستن بر روی شیشه از سمت داخل لایه ای تشکیل می دهند و سدی در برابر نور ایجاد می نمایند. لکه سیاه داخل این لامپ ها در نیمه عمر آنها حاکی از این پدیده است.
در لامپ های کم مصرف و فلورسنت به مرور زمان هم پدیده فوق رخ می دهد و هم لایه فسفر داخلی نازک شده و در محلهایی به دلیل برخورد اتمهای جیوه، دچار خراشهای بسیار ریزی می شوند و عملا نور ماوراء بنفش ساطع نموده و از درصد نور قابل روئیت کم می شود.
در لامپ های LED این موضوع شکل متفاوتی دارد چراکه این عنصر به دمای کار بسیار حساس می باشد. در لامپ LED در صورت استفاده از هیت سینگ مناسب، دمای پیوند LED زیر ۹۰ درجه سانتیگراد باقی می ماند و این دما طول عمر طبیعی لامپ را برای استاندارد LM80 مناسب می نماید. از طرفی در لامپ های LED که توان بالای ۵ وات داشته و . از جنس نا مرغوب جهت دفع حرارت ندارند، دمای نقطه پیوند LED ویا COB بالاتر از ۹۰ درجه سانتیگراد می رود. در نتیجه افت نور بسیار شدید تر به وقوع می پیوندد، برای نمونه می توانید دو عدد از چنین لامپی را خریداری نمایید و برای حدود چهار ماه فقط از یکی از آنها استفاده نمایید، سپس لامپ دوم را پس از این مدت در کنار لامپ اول روشن نمایید، بدون نیاز به آزمایشگاه و تجهیزات پیشرفته قادر خواهید بود تفاوت دو لامپ را به چشم مشاهده نمایید.
در لامپ هایLED حفظ شارنوری بسیار مهم است چرا که LED به طور کلی عمر بالایی دارد در نتیجه هنگامی که ما به طور مثال یک لامپ 9 وات LED را خریداری می کنیم اگر کیفیت این لامپ پایین باشد به طور جدی با افت شار نوری (نور دهی) مواجه هستیم حتی در کمتر از سه ماه 50% افت نوری هم دیده شده است حال اینکه لامپ 9 وات ما هم مصرف انرژی را دارد یعنی 9 وات مصرف می کند ولی لومن نور دهی نصف می شود. در نتیجه هنگام خرید لامپ های LED برند آنها بسیار حائز اهمیت است شرکت های سود جو با استفاده از کیفیت های نا مطلوب همواره سعی در تامین منابع شغلی داشته و متاسفانه باعث می شوند منابع ارزی و انرژی کشورمان به هدر رود . برای این منظور شرکت ژرفا نور پویا تمام تلاش خود را در جهت هر چه با بردن آگاهی همکاران و مصرف کنندگان محترم به کار برده است.
امروزه بحث اتلاف انرژی بسیار مهم است چرا که منابع انرژی با رشد فرایند جمعیت رو به کاهش است در کشورهای صنعتی دنیا تلاش می شود از ورود کلیه محصولات بی کیفیت جلو گیری به عمل آید و برای ورود محصولات LED نظارت های بسیار سخت گیرانه ای اعمال می شود، متاسفانه در کشور ما استاندارد ایمنی فقط برای LED اجباری است که امیدواریم در آینده این ضعف جبران شود.
در لامپ های افق همواره سعی شده است کیفیت محصولات در سطح بالایی حفظ شود تا در کنار جلب رضایت مصرف کنندگان محترم سهم نا چیزی در آبادانی کشور عزیزمان ایران داشته باشیم.پاسخی بگذارید