لامپ PART 1 : LED

تاریخچه ال ای دی:

برای اولین بار در در سال۱۹۶۲  در مقیاس صنعتی تولید و به بازار عرضه شد.

در آن سال ال ای دی تنها به رنگ قرمز و با ترکیب آلومینیوم،گالیم ،آرسناید بود اما در اوایل دهه هفتاد میلادی ال ی دی در رنگ های دیگر (سبز ٬آبی ٬زرد٬نارنجی) نیز تولید شدند.

در این سال ها کارایی ال ای دی و بهره نوری آن ها مرتب در حال افزایش بود.

در سال های دهه ۸۰ و اوایل دهه نود میلادی ٬ کارایی ال ای دی به میزان قابل توجهی افزایش یافت و به صورت گروهی ماجولار (Modular) به بازار عرضه شدند.

در سال ۱۹۹۷ ال ای دی هایی که نور سفید را به روش الکترولومینانس تولید می کردند به بازار معرفی شدند.در سال های اولیه بهره نورال ای دی ها پایین بود و تنها در مدارات الکترونیکی مورد استفاده قرار می گرفتند امروزه بهره نوری ال ای دی های سفید در حدود ۳۰ لومن بر وات بوده و بهره نور های رنگی تا ۵۰ لومن بر وات نیز می رسد و پیش بینی می شود بهره نوری آن ها تا ۱۰۰ لومن بر وات نیز برسد.
در حال حاضر کلیه رنگ های قابل رویت موجود در طبیعت (بیش از ۱۶ میلیون رنگ ) ، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم (از طریق DMX – Digital multiplexer ) بدون نیاز به هیچ گونه لنز یا فیلتر رنگی که در پروژکتورهای معمولی جهت تغییر رنگ به کار می رود ، به تنهائی به وسیله ال ای دی قابل تولید می باشد.

با ترکیب رنگ LED های مختلف می توان به طیف رنگی بسیار زیبائی همچون رنگین کمان دست یافت که کنترل تک تک رنگ ها در اختیار خواهد بود .

بسته به نوع اتصال مجموعه ال ای دی های بکاررفته ، ولتاژ ورودی از ۵ ولت تا ۲۲۰ ولت قابل تغییر می باشد.

به عبارتی درصورتی که قصد تعویض لامپ های معمولی را دارید ، هیچگونه نیازی به تغییر سیم کشی کنونی نمی باشد و کارائی بالای سیستم های نورپردازی ال ای دی را علاوه بر مسائل فنی ، بررسی و مقایسه طول عمر و مضرات احتمالی سیستم بیشتر مشخص خواهد کرد.

لامپ های LED در ابتدا به عنوان لامپ های نشانگر و با نور کم ، در وسایل الکتریکی به کار می رفتند ، بعد ها استفاده از آن ها به بخش روشنایی گسترش یافت و با نورهای مختلف ، روشنایی مطلوب و مصرف کم تولید شدند .

قدم بعدی ، کمک به تکامل تلویزیون ها و مانیتورهای LCD بود که در آن پشت نمایشگر کریستال مایع به جای لامپ فلورسنت توسط LE تاًمین می شد ،به تدریج نمایشگرهایی با فناوری LED جایگزین نمایشگرهای ال ای دی LCD خواهند بود .پاسخی بگذارید